GABINET WETERYNARYJNY PLUTO UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

13 grudnia 2023

Pierwsza wizyta u weterynarza z psem

Szczepienia, odrobaczanie, rodzaj karmy i sposoby pielęgnacji – to jedne z najczęściej poruszanych kwestii podczas pierwszych wizyt z psem u weterynarza. I choć spotkanie w lecznicy może być stresujące dla każdej ze stron, jest konieczne dla kontroli stanu zdrowia zwierzaka. Warto się więc do niego jak najlepiej przygotować. Poniżej podpowiadamy między innymi, kiedy wybrać się z psem do gabinetu po raz pierwszy, czego się podczas spotkania spodziewać i co należy ze sobą zabrać.

 

Kiedy pierwsza wizyta z psem u weterynarza?

 

W momencie, gdy do naszego domu trafia nowy domownik w postaci małego uroczego szczeniaka, warto pamiętać, by skontrolować jego ogólny stan zdrowia i rozwój. Niezależnie od tego, czy przygarnęliśmy go ze schroniska, czy kupiliśmy w sprawdzonej hodowli. Cennych informacji dostarczy nam pierwsza wizyta u weterynarza.

 

Pierwsze spotkanie w lecznicy należy umówić dość szybko, choć nie trzeba się też przesadnie spieszyć i dać trochę czasu maluchowi na oswojenie się z nowym środowiskiem. Pierwszą wizytę najlepiej więc zaplanować klika dni po przybyciu pupila do naszego domu.

 

Nie należy sugerować się konkretną liczbą dni, za to warto obserwować zwierzę i samodzielnie dostosować termin wizyty do kondycji pieska. Każdy maluch może bowiem inaczej reagować na zmianę otoczenia i rozłąkę z mamą. Dobry moment na pierwszą wizytę u weterynarza to ten, w którym szczeniak zaczyna się czuć swobodnie, nabiera ochoty na zabawę i wykazuje większą aktywność.

 

Najlepiej umówić się na spotkanie w tych godzinach, kiedy lecznica odnotowuje najmniej wizyt – warto o takie kwestie dopytać podczas rejestracji. Wtedy najprawdopodobniej uda nam się trafić w czas, kiedy w poczekalni będzie mniej obcych ludzi i zwierząt, które mogłyby stresować naszego pupila.

 

Do weterynarza warto wybrać się jednak nie tylko w momencie nabycia szczeniaka, ale także po pojawieniu się w domu większego psa. Jeśli jest on przygarnięty ze schroniska lub wzięty prosto z ulicy, wizyta kontrolna jest wręcz obowiązkowa.

 

Pierwsze spotkanie psa z weterynarzem – jak przygotować zwierzę?

 

Niektórych może to zdziwić, ale za to, jak pies, szczególnie ten malutki, przejdzie przez pierwszą wizytę u weterynarza, w dużej mierze odpowiadają sami właściciele (choć oczywiście poziom stresu zwierzęcia w takiej sytuacji to kwestia mocno indywidualna). Chcąc zmniejszyć zdenerwowanie szczeniaka przed pierwszą wizytą, należy stosować się do kilku prostych zasad:

  • nie stresuj się – zwierzęta wyczuwają tego typu emocje i same stają się niespokojne,
  • przyzwyczaj malucha do dotyku – często głaszcz delikatnie miejsca, których oględzin dokonuje lekarz (uszy, brzuch, łapy),
  • zachęcaj pieska do pozostawania w określonej pozycji na dłużej – nagradzaj wszelkie jego starania przysmakami treningowymi dopasowanymi do jego wieku,
  • przyzwyczajaj psa do noszenia smyczy lub szelek.

 

Umawiając się na wizytę, warto dopytać, czy zwierzę musi być na czczo. Jeśli nie, zadbaj, by pies nie był głodny. Koniecznie zabierz do kliniki zwierzęce przysmaki – czasami ratują podbramkowe sytuacje. Ulubiona zabawka czy dobrze znany psiakowi kocyk także pozwolą mu się nieco uspokoić i odwrócić uwagę od nieznanego mu miejsca.

 

Poza tym pamiętaj, by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, w tym obowiązkowo kartę szczepień, zaświadczenia od hodowcy/poprzedniego właściciela.

Odpowiednio przygotuj pupila do pierwszej wizyty u weterynarza, aby ograniczyć jego stres

Pierwsza wizyta ze szczeniakiem u weterynarza – jak przebiega i na co zwrócić uwagę?

 

Większość właścicieli pierwszą wizytę z czworonogiem odbywa jeszcze w wieku szczenięcym. I bardzo dobrze, bo dzięki temu zyskuje on wiedzę na temat aktualnego stanu zdrowia malucha i prawidłowości lub nieprawidłowości rozwoju.

 

Podczas spotkania lekarz weterynarii powinien sprawdzić uzębienie zwierzęcia, określić kondycję sierści i skóry (również w zakresie występowania pasożytów), a także stan uszu. Skontrolowane powinny zostać również łapki i pazury. To także znakomita okazja do sprawdzenia, ile waży pupil. Przy okazji można dopytać, czy aktualny sposób żywienia jest prawidłowy. Lekarz nie tylko doradzi w kwestii wyboru jedzenia, ale także pomoże rozwiać wątpliwości, jeśli podejrzewasz u pupila alergię pokarmową.

 

W trakcie pierwszej wizyty koniecznie należy ustalić z weterynarzem kalendarz szczepień. To bardzo ważne w przypadku szczeniąt, które bez prawidłowo wykształconej odporności, są bardziej podatne na infekcje. Przy okazji, warto dokładnie określić też częstotliwość odrobaczania. W sytuacji, gdy zwierzę nie przyjęło jeszcze pierwszej dawki preparatu odrobaczającego, powinien go zaaplikować lekarz lub zlecić jego podanie właścicielom. Przeczytaj więcej na temat profilaktyki zwierzęcej.

 

Niektórzy specjaliści dodatkowo zlecają najmłodszym pacjentom podstawowe badania laboratoryjne. Na tego typu testy powinni zdecydować się przede wszystkim właściciele psów ras zagrożonych chorobami genetycznymi – nawet jeśli, pies z pozoru jest zdrowy.

 

Pytania od weterynarza na pierwszej wizycie z psem

 

Zarówno właściciele, jak i lekarze pierwszą wizytę w lecznicy powinni potraktować jako doskonałe źródło wiedzy. Jako właściciel możesz spodziewać się w związku z tym kilku typowych pytań ze strony weterynarza, na przykład:

  • Jaką karmę podajesz psu?
  • Jakie porcje jedzenia i picia dawkujesz?
  • Jak często zwierzę się wypróżnia?
  • Czy jest aktywne?
  • Czy wykazuje niepokojące, nietypowe zachowania? (np. tarcie łapką oka)
  • Czy zauważasz u niego symptomy bólowe?

 

Jednocześnie w trakcie spotkania sam możesz zadawać pytania. Szczególnie warto dopytać o prawidłową dietęsposoby domowej pielęgnacji (szczególnie w przypadku szczeniąt) i najlepsze metody ochronne przeciw pasożytom i insektom (np. jak chronić zwierzęta przed kleszczami).

 

Dobry weterynarz zadba o twojego pupila kompleksowo. W gabinecie weterynaryjnym Pluto zapewniamy szeroki zakres usług związany z leczeniem psów. Działamy wszechstronnie, a przy tym zapewniamy zwierzętom wysoki komfort. Zapraszamy właścicieli psów (i nie tylko) na pierwszą wizytę kontrolną u jednego z naszych weterynarzy!

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00-15:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

UMÓW WIZYTĘ